Interi rikthehet te fitorja dhe ketë e vuan Spampdoria qe ne Milano pëson tre here dhe arrin qe vetëm ne fund te shënoje golin e nderit. Ne ndeshjen e vlefshme per javën e 26, janë dashur 23 minuta loje qe topi te shkoje ne këmbët e D’ambrozios pas nje goditje këndi dhe ky nuk fal, po e dërgon me force ne rrjete. Kaq për pjesën e pare, ndërsa ne te dytën duhet te ndërhyje teknologjia pasi arbitri nuk arriti te vendose, nëse ishte gol apo jo ajo goditje me koke e Mirandes, qe gjithsesi dyfishon shifrat. Pak minuta me vone e ka radhën Ikardi qe me nje kundërsulm çon shifrat ne 3-0 për te ardhur ne kohen shtese kur Kualjarela le pa fjale Handanovic, por vetëm kaq. Interi ngjitet ne vendin e 4 me nje pike me pak se Fiorentina e vendit te trete.

Barcelona nuk gjen pengesa edhe ndaj Las Palmasit dhe shkëputet ne 9 pike nga Atletiko e Madridit. I janë dashur vetëm 6 minuta Luis Suarezit per te shënuar golin e 25 sezonal dhe per te kaluar miqtë ne avantazh, por 4 minuta me pas Hoze Uillian u vidhet mbrojtësve te Barcelonës dhe barazon shifrat. Ne fund te pjesës se pare pas disa rasteve te miqve dhe pritjeve te portierit vendas është Nejmar qe dyfishon shifrat dhe ndeshja nuk ka me histori. Barcelona ngjitet ne kuotën e 63 pikëve dhe pret e qete Arsenali ne mesave.

Bajerni i Mynihut fiton me përmbysje provën gjenerale me Darmastadin përpara takimit me Juventusin ne Champions. Vendasit u gjenden ne disavantazh ne minute e 26, kur një ish-lojtar i tyre u shënon. Sandro Vagner me koke kalon ne avantazh skuadrën modeste. Avantazhi zgjat deri ne fillimin e pjesës se dyte, pasi ne minute e 48 Thomas Myler shfrytëzon nje harkim te Rafinjes nga e djathta dhe barazon shifrat. Myler nuk ndalet këtu, pasi ne minute e 71 do te shënoje nje gol spektakolar dhe do te dyfishoje shifrat, duke u ngjitur ne kuotën e 17 golave sezonale. Levandovski i ve vulën ne minutën e 84, kur merr nje top nga Riberi dhe mbyll takimin, por ngjitet ne kuotën 22 gola ne kampionat, duke kryesuar tabelën e golashënuesve.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *