Policia e Gjirokastrës në bashkëpunim me shërbimet FRONTEX kanë arrestuar një shtetas nga Pakistani, i cili u siguronte shtetasve të tjerë kalim të paligjshëm të kufirit kundrejt pagesës.

 

Përmes një njoftimi, blutë bëjnë me dije se gjatë kontrollit, pakistanezit me iniciale J.A i është gjetur dhe sekuestruar lëndë narkotike, aparat celulari dhe mjet identifikimi.

 

Njoftimi i policisë:

 

DVP Gjirokastër

 

Finalizohet me sukses operacioni policor i koduar “Road Guard 36”. 

 

Operacioni, nga Seksioni për Hetimin e Trafiqeve të Paligjshme dhe Narkotikëve në DVP Gjirokastër, në bashkëpunim me DVKM Gjirokastër dhe shërbimet FRONTEX.  

 

Ndihmonte dhe shoqëronte emigrantë, me qëllim kalimin e paligjshëm të kufirit, kundrejt fitimit, vihet në pranga një shtetas nga Pakistani, të cilit iu gjet një sasi lënde e dyshuar narkotike kanabis. 

 

Sekuestrohen në cilësinë e provës materiale sasia e lëndës së dyshuar narkotike canabis sativa, 1 aparat celular dhe mjete identifikimi.

 

Specialistët e Seksionit për Hetimin e Trafiqeve të Paligjshme, në bashkëpunim me shërbimet e DVKM Gjirokastër dhe shërbimet e FRONTEX, në vijim të punës për goditjen e veprimtarisë kriminale të dhënies ndihmë shtetasve të huaj, për kalim të paligjshëm të kufirit, kundrejt fitimit, si rezultat i një pune policore të pandërprerë disamujore, organizuan dhe finalizuan me sukses operacionin policor të koduar “Road Guard 36”. 

 

Në kuadër të këtij operacioni u arrestua në flagrancë shtetasi J. A., banues në Pakistan.

 

Ky shtetas u kap nga shërbimet e Policisë, në vendin e quajtur “Ura e Lumit”, duke shoqëruar 6 emigrantë të paligjshëm nga vendet MENA, kundrejt fitimit. 

 

Gjatë kontrollit fizik, shtetasit J. A. iu gjet një sasi lënde e dyshuar narkotike cannabis sativa, e cila u sekuestrua në cilësinë e provës materiale, së bashku me një aparat celular dhe mjete identifikimi.

 

Materialet në ngarkim të shtetasit J. A. i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Gjirokastër, për veprime të mëtejshme, për veprat penale “Dhënia ndihmë për kalim të paligjshëm të kufirit” dhe “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.