Shtyhet përsëri festa e titullit kampion per Juventus. Ne kryesfiden e javës se 36 te Serisë A, Zonjes se Vjeter i duhej vetëm nje pike, por u mund 3-1 ne Olimpiko nga Roma e Spaletit. Edhe njëherë, skuadra e Alegrit u tregua nje skuadër e brishte ne nje moment vendimtar jo vetëm e ndikuar nga dëmtimet, por edhe mendjen te dy finalet e rëndësishme ne harkun kohor te dy javëve te ardhshme.

 

Gjithsesi merite edhe per romen ne nje sfide krenarie jo vetem e afte per t’i shtyre festen bardhezinjeve, por edhe per te rimarre vendin e dyte nje beteje qe do te vazhdoje deri ne fund te sezonit me Napolin.

 

U duk se Juventus do t’i gëzohej titullit ne “Olimpiko” kur Leminia pas nje pasimi te Higuain ne minutën e 21 kaloi ne avantazh skuadrën e tij. Por katër minuta me vone ishte kapiteni De Rosi qe ktheu gjithçka ne baraspeshe, duke mposhtur plot zemërim portierin Buffon.

 

Ne pjesën e dyte pas disa ndryshimeve taktike me zhvendosjen e sulmit ne qendër dhe agonizmit ne çdo top, Roma mori frenat e lojës, duke kaluar shpejt ne avantazh ne minutën e 56 me El Sharawi. Ne minutën e 65, radha i erdhi Naingolan ne gjuajtjen e te cilit legjenda Buffon, nuk mund te bënte dot asgjë.

 

3-1 per skuadrën e Spaletit, rezultati përfundimtar me Romen, 4 pike largu Juventus kur kane mbetur edhe dy jave nga fundi. Kampionati vështirë te rihapet ne luftën per titull, gjithësi nga ana matematikore asgjë nuk ka përfunduar.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *