Juventusi vuan, pëson gol, por ne fund del fitimtar nga “San Siro”, ne nje mbrëmje ku praktikisht “Zonja e Vjetër” hipotekon titullin kampion ne Itali, edhe pse duhet ende rruge per sigurinë matematike. E te mendosh qe me startin e këtij kampionati, madje deri ne fillim te ketij viti, Juve dukej totalisht jashtë çdo gare. Milani kalon ne avantazh me merite, me ane te Aleks ne minutën e 18-te. Por festa kuqezi nuk zgjat shume, pasi nente minuta me vone Madzukic ekuilibron gjithçka. Ne përgjithësi pjesa e pare luhet e ekuilibruar dhe 45 minutat e tjera nisin me te njëjtin ritëm, me te dyja skuadrat te përqendruara drejt kundërsulmeve per te goditur kundërshtarin ne befasi. Por dy jane emrat qe bejne diferencën dhe bëhen përcaktues ne fitoren e juventineve, njeri eshte gardiani i portës, Bufon dhe tjetri truri i veprimeve te Zonjës se Vjetër ne mesfushe, Pogba. I pari realizon nje pritje spektakolare, duke shmangur nje gol te sigurt te Balotelit, ndërsa francezi shënon glin deciziv ne minutën e 65-te. Behet fjale per fitoren e 21-te ne 22 ndeshje per Juventusin, nje seri e jashtëzakonshme qe i ben te besuarit e Alegrit te pakonkurueshem ne Itali.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *