Juventus vetëm nje hap larg titullit kampion. Ne ndeshjen me te komplikuar sezonit, Zonja e Vjetër fitoi 2-1 ne Artemio Franki ndaj vendasve te Fiorentines, duke rrëmbyer tre pike te arta ne marshimin drejt titullit. Edhe ne javën e 35 te kampionatit, skuadra e algrit nuk gaboi duke arritur një fitore te dyfishte jo vetëm per mënyrën se si u arrit, por edhe kundër nje Fiorentine me e mira kohet e fundit. Edhe pse vendasit e nisen mire takimin u detyruan te dorëzohen ne minutën e 39 kur pas nje aksioni Dybala, Kedira, Pogba, Manxukic ky i fundit kaloi ne avantazh skuadrën e tij. Gjithsesi pas 80 minutave te ekuilibruara ne loje me ritëm dhe raste, por mbi te gjitha fale kurajos dhe presionit te larte te vendasve, 10 minutat e fundit dhuruan emocione te mëdha duke treguar me se miri bukurinë e ketij sporti. Ne minutën e 81 te takimit, skuadra e Paolo Souses ktheu gjithçka ne baraspeshe fale golit te Kalinic. Por akoma pa iu gëzuar golit te barazimit, Juventus me urine qe vetëm fituesit e kane arriti te kalonte përsëri ne avantazh me Moraten ne minutën e 83. Emocionet akoma nuk kishin përfunduar per tifozët e pranishëm ne Artemio Franki pasi ne minutën e 90-te, gjyqtari Taljavento akordoi nje penallti per te Fiorentinen, pas nje ndërhyrje te dyshimte te Kuadrado ndaj Kalinic. Por përballë kroatit, i cili me pas preku dhe traversen, Bufon tregoi se edhe pse kalojnë vitet, mbetet nje nga portierët me te mire te botes.