Pas hapit fals ndaj Bolonjes dhe barazimit me Bajern ne champions, Juventus i rikthehet fitoreve pikërisht ne derbin e Italisë. Ne “Juventus Stadium”, skuadra e Alegrit mundi Inter 2-0, duke mbajtur distancën ne krye me ndjekësit me te afërt te Napolit. Një prove force per Juventus qe konfirmon formën, ne te cilen ndodhet ndërsa dënon projektin Mancini qe tashme humbet shpresat per nje vend ne Champions sezonin e ardhshëm. Nje pjese e pare e ekuilibruar ku vlen për t’u përmendur traversa e brazilianit Hernandes. Bonuci zhbllokoi shifrat ne minutën e 47, pas nje dhurate nga Ambrosio,  ndërsa përballe nje skuadre pa ide pa loje e shume pak shkëlqim, Juventus sigloi shifrat përfundimtare 2-0 ne minutën e 83, fale Morates nga pika e bardhe e penalltisë.

Humbja e pare sezonale për Paris Sg. Ne javën e 28 te kampionatit francez, kampionet ne fuqi u munden ne Stade De Gerland 2-1 nga vendasit e Lion. Një rezultat fantastik per vendasit qe kapin zonën champions,  ndërkohe qe skuadra e Lorent Blank vazhdon te jete ne krye, tashme ne një distance prej 23 pikesh nga vendi i dyte. Vendasit gjeten rrjetën qe ne minutën e 13 fale Cornet, ndërsa ne fundin e pjesës se pare dyfishuan shifrat me Darder. Goli i vetëm per miqtë u shënua qe ne minutën e 51, fale brazilianit Lucas Leiva. Paris Sg nuk kishte humbur qe nga 15 marsi i vitit te kaluar.

Barcelona përmbysi shifrat, duke fituar edhe ne javën e 26 te kampionatit spanjoll. Ne Kamp Nou katalanasit munden 2-1 Sevillen, duke mbajtur distancën prej 8 pikesh nga Atletiko, ne krye te klasifikimit. Pas nje shtylle te Mesit dhe nje traverse te Suarez, ishin andaluzet qe zhbllokuan te paret takimit me Vitolo ne minutën e 20. Per te barazuar shifrat mendoi futbollisti me i mire i botes Mesi, i cili 11 minuta me vone mposhti portierin kundërshtar. Me fillimin e pjesës se dyte, skuadra e Luis Enrikes përmbysi shifrat me pike, ndërsa vetëm fati e shpeti ne rastin e Gameiro qe vetëm per vetëm me portierin Bravo nuk arriti te barazonte rezultatin. Ne finalen e takimit Barcelona i rezistoi sulmeve te Seviljes, duke rrëmbyer tre piket.

 

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *