Juventus dhe Napoli janë dy skuadrat qe edhe ketë vit do te rivalizojnë kampionatin Italian. Zonja e vjetër e rilindur me Higuain ka mundur Sasuolon 3-1 ne ndeshjen e vlefshme per javën e trete, ndërsa Napoli fitoi ne transferte 0-3. Ne Juventus Stadion bardhezinjte mbyllen gjithçka brenda 27 minutave duke shënuar tre here me Higuain dy gola dhe Pjanic. Ndonëse miqtë shkurtuan diferencat ne minutën e 33 me Antein nuk arritën te bëjnë me shume. Edhe Napoli shënoi tre gola ne Palermo teksa është dashur te vinte pjesa e dyte kur Hamsik dhe dy here Kalehon mbyllen llogarite me ishulloret. Juventus kryeson me 9 pike te plota ndërsa Napoli ka 7.

Liverpooli rikthehet te fitorja ne javën e katërt kur ka shkatërruar Lesterin 4-1. Roberto Firminho ka çelur serine e golave ndërsa edhe e ka mbyllur atë. Ka shënuar edhe blerja e verës Sadio Mane dhe Adam Llallana ndërsa per miqtë ka shkurtuar përkohësisht diferencat Jamie Vardi. Gjithsesi kampionati kryesohet me pike te plota nga Manchester Siti pas 4 javësh qe mundi ne Derbi Junajtid 1-2. Ishte kjo fitorja e pare ne nje perballje angleze e Guardioles ndaj Mourinjos.

Habit Barcelona qe ne javën e trete te kampionatit humbet ne shtëpi përballe Alaves. Skuadra e Luis Henrikes zbriti ne fushe pa Mesin, Iniesten dhe Suarez dhe ishte thuajse e barabarte përballe miqve, pasi Nejmar i vetëm nuk arriti te beje diferencën. Alaves kalon ne avantazh ne fund te pjesës se pare me Dejverson, ndërsa Barcelona barazon ne te dytën me Mathieu. Megjithatë miqtë e kane pare se mund te merrnin me shume nga Kampnou dhe ne minute 64 kalojnë ne avantazh serish me Ibai Gomes dhe shifrat nuk ndryshojnë me deri ne fund. Kampionati kryesohet nga Reali me pike te plota, ndërsa është kthyer me gol Kristiano Ronaldo ne fitoren 5-2 ndaj Osasunes.

Ka befasuar ne Gjermani skuadra e ngjitur nga bundesliga dy Rb Lajpzig. Klubi i miliarderit austriak Mateshitz ka mundur ne shtëpi as me pak e as me shume po nenkampionet ne fuqi Borusian e Dortmundit ne ndeshjen e vlefshme per javën e dyte te kampionatit. Megjithëse nje takim i dominuar nga miqtë është dashur te vije minuta e 89 qe vendasit te befasojnë. Naby Keita i futur ne loje pak çaste me pare shënoi per vendasit dhe u dha tre pike te çmuara. Kampionati pas dy javësh kryesohet nga Bajern dhe Herta me pike te plota.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *