Ne javën e 37 te serisë A juventus i mjaftoi nje barazim 0-0 ne Olimpiko kundër Romes, duke u shpallur edhe matematikisht kampione e Italisë nje ndeshje nga përfundimi i sezonit. Për zonjën e vjetër, titulli i 7 konsekutiv qe i mjaftoi nje barazim per te shuar shpresat e Napolit. Per Romen qe mbeti edhe me nje lojtar me pak pas daljes se kuqe te Naingolan i sigurt eshte kualifikimi per ne champions, por akoma vendi i trete  ne klasifikim. Nga ana tjetër, Napoli edhe pse fitoi ne Xhenova ndaj Samdorias 2-0 zyrtarisht i tha lamtumire titullit, por vendosi rekordin e 88 pikëve ne kampionat si asnjëherë me pare. Sfida e Marasit u vendos ne pjesën e dyte fale golave te Milik ne minutën e 72 dhe Albiol 9 minuta nga fundi.

 

Barcelona pësoi nje humbje ne javën e parafundit te La Liges duke i thene fund rekordit te pathyeshmërisë. 5-4 ne fushën e Levantes me katalanasit qe pësuan humbjen e pare gjate Ketijsezoni, nje objektiv qe nuk ishte arritur kurrë me formatin aktual ne Spanje. Nje ndeshje e pabesueshme me vendasit qe arritën deri ne minutën e 56 te kryesonin 5-1 fale tre golave te Boateng dhe dopietes te shqiptarit te Maqedonisë Enis Bardhi. Me pas kampionet e sapo shpallur te Spanjës fale Kutinjos 1 ne pjesën e pare dhe dy ne te dytën, si dhe Luis Suarez nga pika e bardhe e penalltie per pak sa nuk bene përmbysjen e madhe. Per Levanten me Armando Sadikun ne tribune, fitorja e peste radhazi ndërkohe qe Reali i Madridit vazhdon te mbaje rekordin pa humbje ne kampionat te arritur ne sezonin 31-32

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *