Juventus kaloi pengesën Fiorentina, duke kaluar ne vend te pare ne renditjen provizore te serisë A. Zonja e vjetër fitoi 2-0 ndaj Fiorentines duke u ngjitur ne kuotën e 62 pikëve, duke i ushtruar presion Napolit qe sfidon sonte ne mbrëmje Lacion. Një pjese e pare e pafat per vendasit te cilëve sistemi Var i  penalizoi nga nje penallti per nje pozicion te dyshimte jashtë loje te Benasit, ndërkohe qe goditja e Gil Dias përfundoi ne shtylle. Me fillimin e pjesës se dyte per te zhbllokuar shifrat mendoi nje ish, Bernardeski ne minutën e 56-te. Ndërkohe 4 minuta nga fundi argjentinasi Higuain vulosi rezultatin 2-0. Per zonjen e vjeter numra impresionues: ne 11 takimet  e fundit përfshire edhe kupën ka mare vetem nje barazim. Ka fituar 8 takimet e fundit ne serine A, ndërsa ka pësuar vetem 1 gol ne 11 jave.

Marseja humbi shansin e shkëputjes ne vend te dyte teksa nuk shkoi me shume se barazimi 2-2 ne fushën e St Etjen ne javen e 25 te kampionatit francez. Edhe pse miqtë kaluan te paret ne avantazh qe ne minutën e 4 me Tove, te zotet e shtëpisë kthyen gjithçka ne baraspeshe me Mone-Pake 5 minuta me vone. Pavarësisht golit te pësuar, skuadra e Rudi Garcia ne sulm duke gjetur përsëri rrjeten kete here me Sanson ne minutën e 20. Pjesa e dyte me e mire per St Etjen qe pas disa rasteve gjeti golin e barazimit ne minutën e 75 me Beric. Pavarësisht përpjekjeve te miqve ne fundin e takimit, rezultati nuk ndryshoi me St Etjen qe merr nje pike te rëndësishme ne përpjekje per tiu larguar edhe me shume zones se ftohte te rënies nga kategoria.

Lajpcigu mundi Augsburg 2-0 ne javën e 22 te bundesliges duke marre vendin e dyte ne renditjen provizore, 3 pike me shume se Leverkusen dhe 4 nga Dortmund e Shalke. Te zotet e shtëpisë shenuan nga nje gol per pjesë. Fillimisht Upamecano gjeti rrjeten ne minutën e 17 ndersa Nabi Keita dyfishoi shifrat ne minutën e 70 , nje rezultat qe nuk ndryshoi deri ne fund te takimit.