Juventus shume pranë titullit te tete radhazi ne Serine A. Ne Juventus Stadium “zonja e vjetër” mundi ne ndeshjen me te rëndësishme te javës se 31 edhe pse mes polemikash Milanin me rezultatin 2-1.

Një ndeshje e komplikuar për te zotet e shtëpisë ndoshta me mendjen te Ajaks ne Champions ne mesjavë por edhe te detyruar nga ndryshimet e Alegrit ne formacion.

Një ndeshje me dy fytyra për vendasit pak te hutuar dhe te shpërqendruar përballë një kundërshtari mjaft i balancuar dhe agresiv.

Superioriteti numerik ne mesfushe e çon lojen ne favor te kuqezinjve qe fizikisht u shfaqen me mire përballë Juventus qe nuk di te reagoje.

Dhe ne minutën e 34 erdhi dhe episodi për te cilën polemikat janë pa fund.

Alex Sandro devijoi një top te Calhanoglu me krahun e tij ndërsa gjyqtari Fabri edhe pse u ndihmua edhe nga VAR nuk sinjalizoi për penallti.

Gjithsesi 5 minuta me vone Piontek pas pasimit te Bakajoko i ndihmuar edhe nga një dalje e gabuar e Bonucit kaloi ne avantazh skuadrën e tij.

Tjetër tablo ne pjesën e dyte ku zonja e vjetër jep shenja jete me rastet e Manxhukic dhe Dibala. Dhe ne minutën e 60 ishte pikërisht argjentinasi qe ktheu gjithçka ne baraspeshe kur ktheu ne gol një penallti te marre nga po ai pas një ndërhyrje ne zone te Musakio.

Goli i jep siguri skuadrës se Alegrit me këtë te fundit qe bën edhe lëvizjet e duhura me futjen ne fushe te Pjanic dhe Kean.

Dhe pikërisht talenti i Juventus pas një pasimi te bosnjakut qe ne minutën e 84 i dha fitoren te zotëve te shtëpisë qe sonte ne rast ten je humbje ne shtepi te Napolit festojnë para kohe titullin.

Për Milan humbja e 3 ne katër ndeshjet e fundit ndërsa bileta ne Champions është një beteje qe do te zgjasë deri ne fund me Romen qe i ushtron tashme presion me vetëm 1 pike larg . Skuadra e Ranierit iu rikthye fitoreve teksa mundi Samdorian 1-0 me gol te De Rosit ne minutën e 76-te.