Ndryshimi i skuadrës duket se i ka rezultuar per mire Jahmir Hykes, i cili ne orët e para te mëngjesit gjeti golin e dyte me fanellën e San Hoze. Ne javën e 10 te kampionatit amerikan, i vlefshme per konferencën e perëndimit, skuadra e futbollistit te kombëtares Erthkuiks mundi Portland Timbers 3-0, ndërsa futbollisti shqiptar qe ne minutat e para u be protagonist, duke i hapur rrugën fitores.

 

Vendasit e nisen me mjaft vrull takimin dhe ne minutën e 8, 29-vjeçari finalizoi nje aksion, duke përfituar edhe nga çoroditja ne prapavije e kundërshtarit. Ne nje kundërsulm te shpejte pas nje krosimi nga e djathta si mbrojtësi, por edhe portieri kundërshtar u munduan te largonin rrezikun nga zona e tyre dhe me pas Hyka pas nje pasimi te kapitenit Wondolovski dërgoi topin ne rrjete, pasi kishte tentuar ne nje moment vetëm disa sekonda me pare.

 

Per Hyken ky ishte goli i dyte me fanellën e San Hoze qe kur erdhi nga zviceranet e Lucernes ne muajin shkurt. Ndërkohë vendasit shënuan edhe dy gola te tjere Wondolowskin dhe tashme jane ne vendin e peste ne renditjen e konferencës se perëndimit çka përkthehet ndryshe edhe nje vend ne play off ne luftën per titullin kampion.

 

Ndërkohë, skuadra e Shkelzen Gashit, Colorado Rapids, vetëm 24 ore me pare u mund ne shtëpi nga Vankuver Uajtkaps 0-1 duke thelluar krizën me vetem 4 pike ne vendin e fundit.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *