Uria gjatë natës është një fenomen që mund ti ndodhë secilit nga ne të cilët në shumë situate nuk e dimë se cila mund të jetë zgjidhja më e mirë.

 

Ky është një proces që ju duhet të shmangni sa më shumë ushqimet e rënda duke i zëvendësuar ato me ëmbëlsirat dhe salçiçet me ushqime të shëndetshme si djathi dhe kokoshkat.

 

Shkencëtarët nga Harvardi paralajmërojnë se në momentin që dikush ka shumë uri, mund të jetë po aq problem për të fjetur dhe pasi keni ngrënë, kështu që ata këshillojnë të hani diçka të lehtë gjatë natës.

 

Për shembull, ata rekomandojnë të hani disa feta djathi që kanë shije të mjaftueshme për të kënaqur receptorët e shijes dhe nuk do të jetë shumë e vështirë për trupin të tretet.

 

Sipas ekspertëve të të ushqyerit, kosi është i përkryer për në darkë sepse nuk përmban shumë yndyra, por përmban shumë proteina. Sipas studimeve, proteinat në kos nuk ju bëjnë të ndiheni të plotë, por gjithashtu ndihmon trupin të djegë më shumë kalori gjatë ditës.

 

Kokoshkat:

pa kripë normalisht, këshillohen pë rata persona që I pëlqen në çdo moment të keni diçka për të ngrënë.

 

Veza e zier:

Përmban shumë calcium dhe është shumë e shëndëtshme kur ju merr uria natën. Sallata: përmbajnë karbohidratë të ushqyeshme të cilat do t’ju ndihmojnë të ndiheni të ngopur.

 

Lëngu i qershisë:

Normalisht po flasim për lëngun e shtrydhur jo atë që blihet në dyqane. Lëngu i qershisë ndihmon për një gjumë të qetë dhe të gjatë.

 

Bananja:

Përmban shumë potasium dhe magnez dhe këto dy përbërës ju ndihmojnë të relaksoheni.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *