Kushtet e qendrueshme të motit do të vijojnë edhe kete te shtune Moti parashikohet i kthjellët. Era do të fryjë me drejtim juglindje – veriperëndim 1 deri 8 m/sek. Valëzimi në dete i forcës 2 deri në 3 ballë. Temperaturat parashikohen me 7 deri në 32 gradë Celcius në orët e mesditës.

Gadishulli i Ballkanit do të ndikohet nga masa jarore të ngrohta e të qendrueshme. Moti parashikohet i kthjellët me temperatura në rritje në mesditë.

Sa i përket Kontinentit Europian në lindje të kontinentit dhe në gadishullin Iberik vijojon ndikimi i masave të paqendrueshme me mot hera herës me reshje shiu. Në pjesën tjetër të kontinenet mopti i kthjellët me kalime vranësirash mesatare.

Leave a Reply

Your email address will not be published.