Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka shpërthyer sërish ndaj Izraelit, duke e akuzuar për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit në rripin e Gazës.

 

Deklaratat e forta Erdogan i bëri gjatë një samiti që po mbahet në Doha të Katarit, me liderët e rajonit.

 

“Netanjahu po rrezikon të ardhmen dhe sigurinë e rajonit për të zgjatur jetën e tij politike. Vrasja e grave dhe fëmijëve në Gaza përbën një krim lufte dhe Izraeli duhet të ndëshkohet. Turqia shpreson për një armëpushim të përhershëm dhe një shtet të pavarur sovran palestinez të krijohet me kufijtë e vitit 1967 me Jerusalemin Lindor si kryeqytet. Turqia është e gatshme të veprojë si shtet garantues”, tha Erdogan. 

 

Po ashtu emiri i Katarit e quajti operacionin izraelit si gjenocid, ndërsa i bëri thirrje komunitetit ndërkombëtar ta ndalojë.

 

“Forcat pushtuese të Izraelit kanë shkelur të gjitha vlerat politike, etike dhe humanitare. Është një turp për komunitetin ndërkombëtar të lejojë që ky krim i urryer të vazhdojë”, tha emiri i Katarit, Tamim Bin Hamad Al-Thani.

 

Mbrëmjen e së hënës edhe SHBA i kërkoi Izraelit të mos godasë zonat e identifikuara si të sigurta për civilët në gaza. Por megjithatë ushtria izraelite nuk i ka ndalur sulmet.

 

Forcat e saj janë futur më thellë në jug të rripit të Gazës, pasi lajmëruan se operacioni në veri pothuajse ka përfunduar.

 

Qyteti i Khan Yunis është kthyer në gërmadhë me qindra të vrarë e të plagosur e shumë të tjerë të larguar nga banesat.

 

Palestinezëve iu është kërkuar të zhvendosen drejt Rafah pranë kufirit me Egjiptin megjithëse edhe përgjatë rrugës ka patur bombardime./vizionplus.tv

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *