Italia nxori dhembet qe ne sfidën hapëse te finaleve te evropianit, teksa mundi nje skuadër mjaft te vështire si Belgjika me rezultatin e pastër 2-0. Nje ndeshje mjaft e forte ne Zherland te Lionit me mjaft intensitet ku skuadra e Antonio Kontes jashtë çdo parashikimi tregoi se mbetet një ekip mjaft i forte per t’u mundur. Ne 30 minutat e para skuadra e Kontes ishte ekselente ne mbrojtje, por e ngathet ne kundërsulme gjithsesi te afte per bere keq. Gjithsesi pika e kthesës erdhi dy minuta me vone per italianet, kur pas nje pasimi te Bonucit, Xhiakerini arriti te kontrollonte topin per te mposhtur portierin Kurtua. Ne pjesën e dyte nje loje me  e hapur me Italinë, ne te paktën tre raste per te shënuar golin e dyte. Ne kampin kundërshtar, Lukaku u kundërpërgjigj per Belgjikën, por pa arritur te mposhte portierin Bufon. Trajneri Vilnmots beri disa ndryshime, duke freskuar formacionin me Mertens Origi dhe Karasko, gjithsesi prapavija italiane arriti te bënte balle presionit te kundërshtarit. Minutat e fundit ishin një vuajtje e madhe per Italinë qe ne fakt kishin tentuar edhe me Imobile, por Kurtua kishte bere nje pritje te jashtëzakonshme. Dhe ne minutën e 3 te shtesës ne nje kundërsulm te shpejte, skuadra e Kontes mbylli përfundimisht takimin ne favor te saj, kur Kandreva dhuroi nje top te Pele, i cili fluturimthi dërgoi topin ne rrjete, duke sigluar shifrat përfundimtare 2-0.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *