Gati 90 emigrantë që ishin nisur drejt Evropës vdiqën dhe dhjetëra të tjerë rezultojnë të zhdukur pasi varka e tyre u përmbys në brigjet e Mauritanisë në fillim të kësaj jave, thanë të enjten agjencia shtetërore e lajmeve dhe një zyrtar lokal.

“Roja bregdetare mauritaniane gjeti trupat e 89 personave në bordin e një anijeje të madhe që u fundos të hënën më 1 korrik në brigjet e oqeanit Atlantik” rreth katër kilometra (2.5 milje) nga qyteti jugperëndimor i vendit, Ndiago, tha agjencia e lajmeve, raporton The Guardian. 

Agjencia citoi të mbijetuarit të thoshin se anija ishte nisur nga kufiri i Senegalit dhe Gambisë me 170 pasagjerë në bord, duke e çuar numrin e të zhdukurve në 72.

Roja bregdetare shpëtoi nëntë persona, përfshirë një vajzë pesëvjeçare, tha agjencia shtetërore e lajmeve.

Rruga e Atlantikut është veçanërisht e rrezikshme për shkak të rrymave të forta, me emigrantë që udhëtojnë me varka të mbingarkuara, të cilat shpesh nuk janë të përshtatshme për lundrim në det.

Më shumë se 5,000 emigrantë vdiqën ndërsa përpiqeshin të arrinin në Spanjë përmes detit në pesë muajt e parë të këtij viti, sipas Caminando Fronteras, një organizatë bamirëse spanjolle./vizionplus.tv

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *