Inter bëri një gabim të rëndë në ndeshjen e prapambetur të javës së 20 të Serisë A kundër Bolonjës, duke u mundur 2 me 1.

 

Një disfate që mund të ndikojë shumë në garën e fortë me Milanin për titullin kampion.

 

Zikaltrit humbën shansin e madh që të parakalonin kuqezinjtë, e tani e shohin veten në vendin e dytë me dy pikë diferencë, kur kanë mbetur edhe 4 javë nga fundi.

 

Skuadra e inzagut e nisi fort ndeshjen në Renato Dal Ara, pasi kaloi në avantazh që në minutën e 3 me asnjë gol shumë të bukur të Perisic.

 

Miqtë janë dominues dhe humbasin të tjera mundësi për shënim me Barelen, Lautaron në 2-3 raste, apo edhe Correa dhe Skriniar.

 

Jo vetëm kaq por goditen rëndë nga një ish- si Arnautovic, I cili barazoi rezultatin me kokë në minutën e 28. Përtej dy moment të Dumfris, pjesa e parë mbyllet në ekuilibër, ndërsa e dyta nis me një Inter më këmbëngul, por jo konkret.

 

Të zotët e shtëpisë I shpëtojnë disa tentativave të Di Markos, Dumfris dhe Brozovic, ndërsa Barrou nga ana tjetër shqetësoi portën zikalter.

 

Mirëpo në momentin që Inter po përpiqej të mbyllte Bolonjën në zonën e vet për të shënuar  golin e fitores, vjen episodi që shkakton një dramë të vërtete tek zikaltrit.

 

Portieri zëvendësues Radu del huq në një top të kthyer tek ai nga rivenia anësore, dhe Sansone që nuhati gjithçka nuk gabon.

 

Deri në fund përpjekje maksimale por pak konkretizim dhe ide nga skuadra e Inzagit, e cila tanimë nuk ka asgjë në dorë.

 

Milan mund të shpallet kampion në rast se merr 10 pikë, pra 3 fitore dhe 1 barazim në takimet e mbetura pavarësisht rezultateve të Interit.

 

Sidoqoftë Serie A  është një kampionat ku termi ekip i vogël dhe ekip i madh në mjaft raste zhvlerësohet, ndaj  është e gabuar të konsiderohet një kampionat I mbyllur.

Leave a Reply

Your email address will not be published.