Inter nuk humbi mundësinë e arte përballe nje kundërshtari te lehte ne letër, teksa ju kthye fitoreve ne lufte per nje vend ne Champions League sezonin e ardhshëm. Ne javën e 28 te kampionatit Italian, zikalterit munden Palermon 3-1 ne San Siro dhe tashme janë 5  pike larg vendit te 4-et Romes ne renditjen e përgjithshme. Ne nje ndeshje, e cila nuk u vu per asnjë çast ne diskutim, vendasit zhbllokuan shifrat qe ne minutën e 11 përpara se Ikardi te dyfishonte shifrat 12 minuta me vone. Vaskez ne minutën e 45 u duk se hapi lojën per Palermon, por me fillimin e pjesës se dyte Perisic shënoi golin e trete ne rezultatin përfundimtar per Inter. Nga ana tjetër nje goditje mjaft e rende per sicilianet, te cilët mes rezultateve negative brenda dhe jashtë fushe tashme e shikojnë veten ne nje lufte te ashpër me Frosinone ne luftën per te qëndruar ne serie A sezonin e ardhshëm.

Atletiko e Madridit ju përgjigj ne mënyrën me te mire presionit te realit per vendin e dyte, duke fituar ne nje fushe mjaft te vështire si Mestaja. Skuadra e Diego Simeones fitoi 3-1 ndaj Valencias ne javën e 28-te te kampionatit spanjoll, duke blinduar vendin e dyte ne kuotën e 64 pikëve. Serine e golave për miqtë e hapi Grizman ne minutën e 24, por Cerishev 4 minuta me vone ktheu gjithçka ne baraspeshe. Njeriu qe i dha përsëri avantazhin Atletikos ishte Fernando Torres ne minutën e 72, ndërsa 8 minuta me vone dalja me te kuqe e Aderlan i humbi shpresat Valencias per nje rezultat pozitiv. Ne fundin e  takimit kishte vend edhe për belgun Fereira Karasko te linte shenje edhe ai ne ketë ndeshje, nje nje fitore bindëse per Colchoneros qe tashme duket se jane ringjallur ne javët e fundit pas nje periudhe te gjate krize.

 

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *