Autori i sulmit me thikë pranë liqenit Annecy në Haute-Savoie, juglindja e Francës është një emigrant nga Siria.

 

Janë të paktën 6 të plagosur, 4 prej të cilëve fëmijë (tre në rrezik për jetën). Sulmuesi, një azilkërkues sirian 31-vjeçar, u arrestua nga policia, konfirmoi ministri i Brendshëm Gerald Darmanin.

“Është një sulm absolutisht frikacak”.

 

Kështu shkroi në tëitter presidenti francez, Emmanuel Macron.

 

“Fëmijët dhe një i rritur janë mes jetës dhe vdekjes. Kombi është në tronditje.”

 

Abdalmasih H. aplikoi për azil në Francë nëntorin e kaluar. Në prill, atij iu dha statusi i refugjatit në Suedi. Kështu mëson transmetuesi francez Bfmtv nga burime policore. Burri nuk kishte precedente kriminale në Francë.

 

Sulmuesi filloi të bërtiste dhe u drejtua drejt karrocave të nënave me fëmijë, duke u sjellë si i tërbuar me thikë, mbi fëmijët”, sikurse tha jë dëshmitar.

 

.Një tjetër dëshmitar tha se kishte parë “fëmijë dhe një nënë në tokë”: “kur sulmuesi pa se ishte i rrethuar nga policia, ai shkoi drejt një çifti dhe goditi me thikë një gjysh, i cili ishte me gruan e tij”./tgcom

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *