Hungaria nënshkroi një  marrëveshje për të blerë katër avionë luftarakë, Saab Gripen nga Suedia të premten, ndërsa Budapesti përgatitet të miratojë ofertën e Stokholmit për t’u bashkuar me NATO-n pas gati dy vitesh vonesa.

Hungaria ishte anëtari i fundit i aleancës ushtarake transatlantike që nuk miratoi kërkesën historike të anëtarësimit të Suedisë, të cilën vendi e paraqiti në vitin 2022 në vazhdën e pushtimit rus të Ukrainës.

Kryeministri hungarez Viktor Orbán, i cili u tërhoq javën e kaluar duke thënë se parlamenti do të votonte për anëtarësimin të hënën, u takua me kryeministrin suedez, Ulf Kristerson dhe tha se ai kishte arritur të rindërtonte besimin e ndërsjelltë.

Hungaria do t’i blejë avionët luftarakë, tha Orban, ndërsa aktualisht merr me qira avionët Gripen sipas një kontrate të nënshkruar në 2001.

Orban, qeveria nacionaliste e të cilit ka mbajtur lidhje të ngushta ekonomike me Rusinë, kishte vonuar ratifikimin e kërkesës suedeze, duke përmendur kritikat e Suedisë ndaj Hungarisë për çështjet e sundimit të ligjit./vizionplus.tv/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *