Borgo Egnazia ultra luksoze, ky kompleks mahnitës prej 150 milionë dollarësh, është mjedisi ideal për takimet dhe konferencat e samitit të G7. Resorti i preferuar i dhjetëra të famshëmve dhe miliarderëve ndodhet në bregdetin e Adriatikut në komunitetin Fazano, mes qyteteve Brindisi dhe Bari.
Ky kompleks hotelesh me pesë yje preferohet nga Beckhams për pushimet e tyre, Madonna mbledh miqtë për të festuar ditëlindjen e saj, ndërsa Justin Timberlake dhe Jessica Biel e zgjodhën atë për t’u martuar në vitin 2012 para 80 të ftuarve.

I ndërtuar nga “mermeri i të varfërit”, guri gëlqeror nga zona e Leçes, fshati i stilit mesjetar paraqet arkitekturën tradicionale të Italisë jugore dhe i bën mysafirët të “humbasin rrugën” për në dhomën e mëngjesit në mënyrën më të këndshme.

Kompleksi legjendar u ndërtua në vitin 2010 dhe përfshin tre opsione të dallueshme akomodimi: La Corte, ndërtesa kryesore e bardhë e manastirit, qirinjtë romantikë dhe draperia e shtrenjtë e bëjnë atë ideal për çifte, Le Borgo, një fshat i stilit mesjetar i përbërë nga vila, i cili është ideal për familjet, dhe Le Case, koleksioni i vilave private me pishina, të cilat janë preferenca unike e atyre që kërkojnë diskrecion maksimal. E për ata që u “stresuan” duke lexuar fjalën “familje”, vlen të theksohet se i gjithë resorti ka arritur ekuilibrin perfekt mes luksit me pesë yje dhe logjikës familjare.

Hoteli mbresëlënës i Samitit G7 është një fshat luksoz

Due Camini gjysmë i pjekur, për shembull, pasuron menunë për të ofruar darka romantike larg fëmijëve, të cilët shijojnë spageti me salca në Da Frisella, pranë pishinës së familjes, kështu që të gjithë janë të lumtur.

Hoteli mbresëlënës i Samitit G7 është një fshat luksoz
Një surprizë e këndshme është rezervuar edhe për vegjetarianët, një gjë e rrallë në Itali, ku ata e duan mishin po aq sa ne në vendin tone, ka sjellë në menu edhe La Calce, ku të gjithë flasin për qepën me parmixhanin, mëkatin e saj të ëmbël, ndërsa i kushtohet veçanërisht kuzhina lokale e Pulias është La Frasca, me djathë caciocavallo, taralli krokante dhe panzerotti të shijshme.

Hoteli mbresëlënës i Samitit G7 është një fshat luksoz

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *