Kur në vitin 2007, Sheetal Devi lindi me një sëmundje të rrallë, fokomelinë , e karakterizuar nga zhvillimi i pamjaftueshëm i duarve, me siguri askush nuk mund ta imagjinonte se disa vite më vonë ajo do të dilte kampione e gjuajtjes me hark.

Ëndrra e saj lindi në fshatin indian ku ajo u rrit, Loidhar , në një ngjarje sportive të ushtrisë ku trajnerët Abhilasha Chaudhary dhe Kuldeep Wadhwan vunë re se mungesa e gjymtyrëve të sipërme të vajzës së vogël kompensohej nga besimi dhe këmbëngulja e saj. Duke qenë se ajo tashmë ishte në gjendje të ngjitej në pemë duke përdorur vetëm këmbët e saj, ata filluan të kërkonin mënyra për ta ndihmuar atë të merrej me gjuajtjen me hark dhe gjetën frymëzim te Matt Stutzman , i cili përdori këmbët e tij për të trajtuar një hark dhe shigjetë.

Pas vetëm 11 muajsh stërvitje , Sheetal mori pjesë në Lojërat Aziatike , duke fituar dy medalje të arta për Indinë . Çmimet vazhduan – ajo sapo ishte kthyer nga një kampionat botëror në Republikën Çeke, me bronz në teke dhe të artë në dyshe për femra.

Siç ka komentuar në një video që ka postuar në llogarinë e saj në Instagram disa javë më parë, me rastin e Ditës Kombëtare të Rinisë në Indi:

Edhe pse nuk isha marrë kurrë me sport, disa njerëz e panë që kisha perspektivë dhe më mbështetën. Kjo ndryshoi jetën time. Shumë fëmijë në fshat nuk e kanë këtë mundësi .’

/vizionplus.tv

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Paralympics (@paralympics)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *