Kjo është hera e 10 në 21 edicione në total që është zhvilluar Kupa e Botës, që në trofe do të diskutohet ne finale mes dy ekipeve europiane. Thënë ndryshe skuadrat nga kontinenati i vjetër kanë luajtur gati gjysmën e finaleve në 9 dekada histori të botëroreve.

 

Hera e parë e një përpasje të tillë i takonte finales së Romës në 1938 mes Italisë vendase dhe Çekosllovakisë, Axurrety fituan 2 me 1 pas shtesave falë golave te Orsit dhe Skiavios duke ngritur për herë të parë në qiell këtë trofe te madh para tifozeve te vet.

 

4 vitë më parë ishte sërish një duel europian që kishte për protagobist Italinë në finale ketë herë kundër Hunagrisë. Ketë herë Botërori luhej në Francë dhe kjo finale që u zhvillua në Paris u mbyll me triumfin e italianëve 4 me 2 në kohën e rregullt me protaogoinistg Kolausin dhe Piolen.

 

Për të parë një tjeter duel euopian në botëror do të duhej të prisnim 1954, botërorin e luajtur sërish në këtë kontinente, konkretisht në Zvicër. Gjermania ia doli të mposhtë Hungarinë e fortë të Pushkash duke marrë për herë të parë kupën e botës falë triumfit 3 me 2.

 

Në 1966 është luajtur në Londër një nga finalet me të diskutueshme dhe të polemizuara të historise. Anglezet sot Zhtëpie fituan 4 me 2 pas shtesave ndaj Gjermanisë teksa goli i trete që i hapi rrugën fitores, ishte fantazëm dhe pamjet treguan më pas se topi nuk e kishte kaluar vijën fare pas gjuatjes së Hurst.

 

Vijojmë më tej me finalen e 1974, një nga ato ndeshje ku pritshmëritë nuk i përgjigjen rezultatit. Hollanda e madhe e futbollit total me Krojf në krye u befasua nga Gjermania duke u mudnur 2 me 1  në nje botëror që luhej pikërisht në Gjermanië, Braitner dhe Myler e bënë të pavlefdhsmë golin e Neskens.

 

Në 1982 në kupën e botës që u luajt në spanjë, ishte radha sërish e Italisë që të kthehej në majë të botës. Axurretg bënë një super kampionat duke mundur mëpas në finale Gjermaninë me rezultatin 3 me 1 kur protagonist me golat e tyre ishin Rosi, Tardeli dhe Altobeli.

 

Më pas për të parë një finale tërësisht europian do të duhej të prisnim 24 vite, konkretisht në botërorin e Gjermanisë në 2006,  ku Italia dhe Franca e çuan sfiden tek penalltite dhe aty skuadra italiane ngriti lart në qiell trofeun e 4 në histori.

 

4 vitë më vonë në Afriken e Jugut në 2010 ishte radha e Spanjës që të triumfonte falë një goli të shënuar nga Iniesta ndaj Holandës në minutën  116.

 

Tani është koha për një tjeter duel europian.  Mes Francës dhe Kroacisë.  Sido të shkojë puna trofeu do të mbetet ne kontinentin e vjeter, i cili do vazhdojë të thellojë avantazhin ndaj amerikës latine në lidhje me trofete e fituara të Kupës së Botës.

 

Aktualisht jemi ne 11 me 9 për europian, me siguro pas finales së Luzhnikut do të shkojmë zyrtarisht në 12 me 9.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *