Subscribe

Komisioni hetimor për shkarkimin e presidentit të Republikes Ilir Meta ka nisur sot të shqyrtoje rastin e anëtarëve të gjykatës Kushtetuese dhe përplasjen e krijuar pas emërimit të dy juristëve Marsida Xhaferllarit dhe Arta Vorpsit për të njëjtin vend vakant.

 

Mazhoranca ka vendosur të thërrasë si deshmitar kryetarin e Këshillit të Emërimeve në drejtësi Ardian Dvorani, ndërkohë që do ti drejtohet edhe komisionit të Venecias për këtë çështje me pyetje specifike.

 

KLOTILDA FERHATI

DEPUTETE E PS

A mundet presidenti te mos organizoje ceremonie e betimit?

Emerimi i nje gjykate kushtetues pertej afatit kushtetues ndikon ne lefjitimitetin e GjK?

Eshte ne perputhje me standardet me te mira mekanizmi zhbllokues?

Nese presidneti nuk ben ceremonine, a eshte betimi me shkrim menyre?

Cilat mund te ishin zgjidhjet me te mira, kur organi refuzon thirrjen per betim?

 

Por vendimi i mazhorancës për të hetuar presidentin edhe për gjykatën kushtetuese, është shoqëruar me rezerva në radhët e opozitës si edhe brenda vete partisë socialiste.

 

SPARTAK BRAHO

DEPUTET I PS

Ok për shtese objekti hetimi, por te kemi oarasysh se kom hetimor u ngrit ta shkarkojme Presidentin qe shkarkohet per shkelje te renda e jo per cdo shkelje. Tek objekti hetimit jane shtuar 8 shkelje e nuk gjykoj sa te renda. Nuk jemi ketu per te dhene verejtje per paralajmerim. Pra te jemi te kujdesshem. Megjithate jam dakord me shtim e objektit.

ALBAN ZENELI

NENKRYETAR I KOMISIONIT HETIMOR

Nuk jemi dakord me ju sa here qe nje djal ju ka dal nga vatha, ky president te vije tek ju apo ta largoni ate.

 

Menjehere pas mbledhjes se komisionit hetimor ka reaguar edhe presidenti I republikes ilir meta. Nepermjet zedhenesit te tij, kreu I shtetit ka paralajmeruar se ai do te vendose ne levizje komisionin e venecias per shkeljet qe ka kryer parlamenti.

 

“Nëse Kuvendi, do të vijojë me rrugën e zgjedhur dhe vërtet dëshiron të shterojë objektivisht këtë çështje, Presidenti bën me dije se, do t’i drejtohet Komisionit të Venecias në lidhje me shkeljet kushtetuese të parlamentit të Shqipërisë, në procesin e zgjedhjes së dy anëtareve të Gjykatës Kushtetuese, si zgjedhje të bëra pa garë, pa mundësi zgjedhjeje, vetëm me një kandidat, dhe në kundërshtim me radhën që dikton Kushtetuta dhe kriteret e ligjit për organizimin e Gjykatës Kushtetuese.” Ka deklaruar zedhenesi I kreut te shtetit.

 

One thought on “Hetim Metës për përplasjen me KED, komisioni thërret për të dëshmuar Dvoranin

  1. Ti Nipi i SULO-GRADECIT SI NJE KANIBAL KUNDER POPULLIT GJATE RREGJIMIT ENVERIAN BASHKE ME FAMILJEN TENDE SUPER KOMUNISTE DHE TI SI NJE ZAGAR KOMUNIST KERKON TE BEJSH PIKETIME SE KUSH ESHTE KY OR AI ,KU VETE JE NJE COPE LEKURE E NDYRE ,NJE Gjarper qe te kane rene dhembet mundohesh qe te kafshojsh cilindo ,KUSH PI??IN E SEMES TE VUNI TY ATJE ,NJE TURP PER KOMBIN , QE TI TA PERFAQESOSH SI NJE BOLLE-HINI I PERLYER E GJAKOSUR ME HELMIN E KOMUNIZMIT .KUR PO VIJNE DITET QE TE SHOHIM SI ALENTE I kILIT TRIMI ME BREKE SI PLAY-BOY LERE KETE ZORRE KAU TE BEJ BLLAH-BLLAH O TI NDALOJE AJO HALE OR TE VRASE VEHTEN SI ALENTE KY MIC SOKOLI ME BREKE SI PLAY BOY

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *