Greqia ka zgjedhur kreun e ri të shtetit, që në fakt për herë të parë në histori do të jetë një femër.

Parlamenti arriti të zgjedhë që në raundin e parë me shumicë votash, Presidente të Greqisë, Katerina Sakellaropoulou.

Ajo mori 261 vota nga 300 në total. Për emrin e ish gjyqtares pati dakortësi mes Demokracisë së Re në qeveri dhe SYRIZA-s që është në opozitë.

63 vjecarja do ta nisë zyrtarisht punën e saj si Presidente në muajin mars, kur I mbaron mandate edhe Presidentit në detyrë Pavlopoulos.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *