Gjermania është treguar e pamëshirshme në miqësoren e dytë ndaj Letonisë pasi e shkatërroi këtë të funidt në shtëpi  me rezultatin final 7-1 .

 

Djemtë e Joakim Lëv  risollën  edhe një herë në vëmendje se janë skuadër premtendente për  Europianin kur kanë mbetur dhe pak ditë nga fillimi i tij.

 

Sa i takon historisë së lojës, festivalin e golave e hapi ylli i Atalantës , Gosens,  për të dyshifuar  shifrat me kampionin e Anglisë , Gundogan.

 

Kaq mjaftoi që pancerat të shpërthenin në gola dhe të ishin të papërmbajtshëm për letonezët . Veterani Tomas Myler,  Gnabri dhe  dhe një autogol i Ozols  mbyllën  pjesën e parë me fitoren e pastër 5-0.

 

Edhe pjesa e dytë nuk kishte shumë ndryshime nga e para me gjermanët që ishin të etur për të shënuar dhe më shumë gola.

 

Vendasit shënuan dhe dy herë të tjera . Fillimisht me Verner dhe më pas me  Sane ndërsa  miqtë nga Letonia shënuan dhe golin e nderit dhe të vetmin të ndeshjes në minutën e 75.

 

Kjo ishte miqësorja e funidt për gjermanët që tani më do të kenë gjithë vëmendjen  tek Europiani me ndeshjen e parë  në 15 qershor ndaj Francës në Mynih.

Leave a Reply

Your email address will not be published.