Gjermania mbyll sot ne mbremje fazen e grupeve me perballjen ndaj Hungarise. “Pancerat” jane te motivuar per te perseritur te njejtin sukses si ndaj Portugalise ne ndeshjen e kaluar dhe nese Franca nuk fiton ndaj iberikeve, ekipi i Lev do ta mbyllte grupin D ne vendin e pare.

 

Gjithashtu barazimi do te ishte i mjaftueshem per kombetaren gjermane per ta pare veten ne raundin tjeter. Por ekziston dhe skenari qe ata te mbeten jashte ketij kompeticioni. Ne kete menyre, nese Franca dhe Portugalia ndahen ne paqe, dhe Hungaria fiton ndaj “Pancerave”, keta te fundit do ti jepnin lamtumiren kampionatit evropian.

 

Barazimi ndaj Frances, ka rritur optimizmin ne kampin e hungarezeve dhe shpresojne te bejne mrekulline, ndaj Gjermania nuk duhet te nenvleresoje kundershtarin.

 

Vete tekniku Lev ka deklaruar se ndeshja e sotme do te jete e veshtire per faktin se Hungaria luan ne mbrojtje dhe pret momentin e kundersulmeve per te goditur.

 

Tekniku gjerman do te kete nje mungese te rendesishme si ajo e Thomas Muller, por serish pritet te hedhe ne fushe formacionin me te mire me skemen 3-4-3:

 

Ne porte do te jete kapiteni Manuel Neuer, ndersa treshja e mbrojtjes do te perbehet nga Ginter, Hummels dhe Rüdiger, ne krahet e mesfushes do te jene Kimich dhe Gosens ndersa ne qender te saj Kroos dhe Gundogan. Havertz dhe Sane do te jene ne mbeshtetje te Gnabry.

 

Ne anen tjeter trajneri hungarez ka deklaruar se duan te luajne shanset e tyre pavaresisht se jane te vetedijshem qe perballe kane nje ekip me diferenca te shumta krahasuar ne organiken e lojtareve. Marco Rossi pritet te luaje me te njejtin formacion si ne ndeshjet e kaluara, ku ne fushe do te zbresin me te miret.

 

Sfida do te luhet sot ne oren 21:00 ne Allianz Arena dhe do te gjykohet nga arbiter rus Sergei Karasev.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *