Zv.kryeministri Erion Braçe ka reaguar me tone të ashpra ndaj vendimit të Gjykatës së Posaçme, e cila rrëzoi sot kërkesën për rigjykimin e ish-ministrit të Mbrojtjes, Fatmir Mediu, i akuzuar për tragjedinë e Gërdecit.

 

Braçe thekson se “Gërdeci” nuk është thjesht korrupsion, por vrasje, teksa shton se prej 13 vitesh kjo çështje nuk është lejuar të hetohet kurrë si vrasje.

 

Postimi i plotë i Braçes:

Qe mos guxoj kush te bej gallate: Gerdeci” eshte vrasje, masive madje! Nuk eshte thjesht korrupsion! Eshte vrasje! Ate 15 Mars ndodhen 26 vrasje e mbi 300 plagosje! Kjo ndodhi e kete pane njerezit!

Pranimi hapur sot nga Gjykata i korrupsionit ne Gerdec dhe ligjerimi i parashkrimit te tij, na tregon te korruptuarit, qarte madje poooor nuk mund te fsheh 26 vrasjet dhe 26 te vraret!

Per 13 vite, Gerdeci nuk eshte hetuar kurre si VRASJE e per VRASJET! Nuk eshte lejuar kurre te hetohet si i tille! Jane kujtuar te vraret, jane nderuar, por kurre prokuroria nuk ka hetuar vrasjen e tyre!

VRASJET NUK PARASHKRUHEN! VRASJET NUK FALEN! VRASJET NUK HARROHEN!

Shqiperia duhet te refuzoj qe vrasjet te mos hetohen, te mos gjykohen, te mos ndeshkohen! Per mua eshte i kote apeli mbi vendimin qe pranon e parashkruan KORRUPSIONIN!

Nje here te vetme ne 13 vite, hetimi te nis e zhvillohet deri ne fund per 26 vrasjet e 26 te vraret! Duket si bilanc lufte ne kohe paqeje! Paqja nuk nis kur mbaron lufta! Paqja nis kur ka drejtesi! Nuk pengon asgje per te bere drejtesi!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *