Pas pushimit si pasoje e ndeshjeve te ekipeve kombëtare, ka rinisur kampionati belg me emocionet e fazes me interesante, play off-it mes 6 ekipeve te para qe synonte titullin kampion dhe zonën e kupave te Evropës. Menjëherë ne sfidën e pare te play off per zonën e titullit ka pasur surpriza. Në takimin e transmetuar në Tring, kampionia në fuqi Gent është ndalur në shtëpi nga skuadra e vendit të 6 Zulte Varengem me barazimin 1 me 1. Madje miqtë e mbyllën në avantazh pjesë e parë falë golit Mbaje Leje. Reagimi i Gent ishte i shpejte në pjesën ë dytë duke shënuar me anë të Sven Kums, por deri në fund vendasit nuk mundën të shënojnë dot golin e fitores duke qenë tani 1 pikë pas kryesueses Bryzh, e cila për më tepër ka shansin të thelloje avantazhin nëse fiton sot ndaj Ostendes në një tjetër ndeshje që përcillet ne Tring. Ndërkohe ne Portugali, Benfica ka shpartalluar 5 me 1 në shtëpi Sporyign Bragen, forcën e 4 të kampionatit. Të ashtuquajturit “shqiponjat”, kanë dominuar në takimin hapës të javës së 28 duke u ngjitur ne 70 pikë, si gjithnjë në vendin e parë. Tani presioni bie mbi Sporting Lisbone që ka 5 pikë më pak dhe duhet me patjetër ta fitojë ndeshjen e vet të kësaj jave kundër Belenenses ditën e hënë. Sa i takon kronikes, Benfica shënoi dy herë me Mitroglu, dhe nga nje here me Jonas, Pinzi dhe Samaras. Kryeqytetasit shkojnë të qetë tek sfida e parë çerekfinale në Champions ndaj Bayernit të Mynihut.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *