Deputeti socialist Erion Braçe vijon të ngrejë shqetësimet dhe problematikat me të cilat përballet bujqësia.

 

Në një reagim në rrjetet sociale, Braçe shkruan se për fermerët dita e hënë është ditë pune, pavarësisht se administrata e ka pushim prej festës së Pashkëve Ortodokse. Ndaj, sipas tij, ata kërkojnë naftë dhe ujë për vaditje.

 

Postimi:

ESHTE E HENE, DITE PUNE APO JO?! Bujqesia kerkon NAFTEN dhe UJIN PER VADITJE! Sot ne mengjes, Andi Kaca e Aldi Dupi, dy djem poshte te 30-ave qe merren me BUJQESI ne Cerme Sektor/DIVJAKE, jane ne pune, ne fushat e Terbufit; Te dy kishin nje hall; NAFTEN PER MEKANIKEN BUJQESORE! PO VONOHET-klithin. Misri po deshton per mbirje-ka 10 dite i mbjelle, nga thatesira e nevoja jetike per uje; na duhet nafta per pompat; Erdhi vakti te korrim jonxhat e na duhet nafta per mekaniken; Shkurt e qarte, kaq. Aaaaa po, eshte edhe ky rresht: NA SHIH PAK NE NE TERBUF PER NAFTEN SE EDHE 7 DJEM TE RINJ KANE MBETUR QE MBJELLIN TOKA! Kam qe javen e pare te janarit qe u flas e flas per naften dhe ujin; Ju nje daulle: Genjen Erioni se do ti zere vendin Frides! 500 tone nafte e shperndare eshte nje gote me uje ne fushat e Myzeqese! Nxirrini nga halli i BUROKRACISE E PAAFTESISE bujqit qe HALLI I TYRE MOS KTHEHET SHPEJT HALLI I USHQIMIT TE GJITHE SHQIPERISE!

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *