Gazprom pezullon furnizimin me gaz në Holandë

 

Gjigandi rus i gazit Gazprom ka njoftuar se ka pezulluar furnizimet e tij me gaz ndaj homologut holandez GasTerra .

 

Shkak është bërë mospagesa për gazin e furnizuar në prill dhe refuzimi për të paguar furnizimet  e fundit në rubla.

 

Lajmi u bë  i ditur nga Gazprom përmes një deklarate.

 

Më herët kompania holandeze i kishte komunikuar Gazprom Export se nuk kishte ndërmend të kryente pagesa në rubla për gazin e blerë, sipas dekretit të presidentit rus Vladimir Putin dhe sipas skemës së propozuar nga Gazprom./Tgcom

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *