Serish nuk ka përcaktim fituesi ne kampionatet kryesore europiane. Ne Spanje te dy skuadrat kryesuese Barcelona dhe Atletiko kane fituar jo me goleada, por ashtu si Reali minimalisht kane marre tre piket e radhës. Reali e beri ketë i pari ne fushën e San Sebastian me nje gol te Garreth Bale ne minute e 80 dhe vëmendjen e ka tashme te mërkurën te ndeshja e kthimit kundër Manchester Sitit ne Bernabeu. Serish ka munguar Kristiano Ronaldo. Edhe Atletikos i mjaftoi një gol i Grizman ndaj Vajekanos dhe tashme çdo gjë përqendrohet te sfida e kthimit ne Mynih te martën kundër Bajernit. Ndërsa Barcelona nuk ka probleme te tilla dhe ka fituar 2-0 kundër Betis ne transferte. Golat u shënuan te dy ne pjesën e dyte, kur kundërshtari kishte 15 minuta qe luante me 10 lojtare nga Rakitic dhe Suarez.

Ne Gjermani Bajerni nuk mundi te shpallej kampion,  sepse nuk arriti te beje me shume se një barazim 1-1 ne “Alianc Arena” kundër Borusias se Menshengladbahut. Golit te Mylerit ne minute e 6 ju kundërpërgjigj Andre Hahn dhe tashme me dy ndeshje te mbetura i duhet edhe nje pike e vetme. Kjo sepse Borusia e Dortmundit nuk ndalet dhe shkatërron Volfsburgun 5-1, duke u bere skuadra e vendit te dyte me me shume pike e te gjitha kohërave, madje me nje trepikësh javën e ardhshme thyen edhe rekordin e saj te pikëve kur shpallej kampione.

Sportingu i Lisbonës mund Porton ne kryendeshjen e javës se 32 ne fushën e kësaj te fundit dhe konfirmohet skuadra e dyte e vendit. 1-3 ka përfunduar ne Dragao per miqtë, pas dy golave te Slimanit dhe Bruno Sezar. Shkurtoi diferencat Herrera ne pjesën e pare me penallti. Sportingu është ne vendin e dyte me 2 pike me pak se Benfika e vendit te pare, kur duhen edhe dy ndeshje qe te mbyllet kampionati.