Legjionarët shqiptare kane qene te pafat me skuadrat e tyre gjate fundjavës ne kampionatet respektive. Milot Rashica ka humbur me Vitesen ne fushën e Ajaksit pas vetëm 25 sekondash loje. Shqiptari ende nuk ishte ambientuar me ndeshjen, kur skuadra e tij është kapur ne befasi dhe ka pësuar gol qe ne sekondën e 25 te takimit. Me një lëvizje te shpejte nga e majta Ajaksi ka dale para portës se Vitesses dhe Bazoer nuk ka falur. Rashica ka patur nje rast mjaft te mire ne pjesën e pare per te barazuar, por portieri vendas ka ndalur gjuajtjen e tij Brenda zonës. Shqiptari është zëvendësuar me fillimin e pjesës se dyte, por rezultati ka mbetur i pandryshuar deri ne fund. Ne France, Lenjani dhe Nanta kane udhëhequr 2-0 ndaj Bordose deri ne minute e 84 dhe ne fund ndeshja është mbyllur ne barazim 2-2. Lenjani ka përgatitur me nje krosim nga e majta golin e dyte te vendasve te shënuar nga Bedoja, ndërsa njeriu me i pafat ishte Lorik Cana, i cili u fut ne minute e 80 ne loje për te përforcuar mbrojtjen e vendasve, por ka shënuar ne portën e tij golin e barazimit ne kohen shtese. Ne te 84 Diabate shkurton shifrat, ndërsa Cana çon pa dashje ne minute e pare te shtesës nje krosim nga e djathta. Ne Turqi, Alban Meha ka dale fitues nga fusha ne ndeshjen e Koniasporit me Kajzerisporin, megjithëse nuk ka shënuar. Shqiptari ka dhëne nje assist te mire ne pjesën e pare per shokun e tij te skuadrës, por gjyqtari ka vijuar lojën, megjithëse portieri mik e rrezoi sulmuesin ne toke Brenda zonës. Meha është zëvendësuar ne pjesën ne dyte, ndërkohe qe goli per vendasit ka ardhur me penallti ne minute e fundit te ndeshjes me autor serbin Vukoviç.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *