Mediat Britanike kanë publikuar pamjet e para nga ngjarja e rëndë ku u fundos një gomone me emigrant në brigjet britanike.

 

 

Në foton e parë duken forcat e shpëtimit duke nxjerrë nga ujit trupat e emigrantëve.

 

 

Pamjet në foton e dytë tregojnë numrin e lartë ambulancave që qëndrojnë gatishmëri në Dover pas sinjalit për operacionin ne shpëtimit në det .

 

 

Fotoja e tretë, tregon lëvizjet që helikopteri i shpëtimit ka bërë gjatë operacionit për emigrantët që përfunduan në ujë.

 

 

Mediat britanike shkruajnë se bëht fjalë për rreth 30 emigrantë, tre prej të cilëve dyshohet se nuk kanë mundur të shpëtojnë por ende nuk ka asnjë konfirmim nga autoritetet britanike.

 

 

Mundësia për të mbijetuar ka qenë e ulët pasi largësia e vendit të ngjarjes nga bregu ka qenë rreth 5 milje dhe temperaturat mjaft të ulëta.

 

 

Në operacionin e shpëtimit janë përfshirë edhe ekipe të drguara nga franca sdi dhe një anije peshkimi që ndodhej pranë gomones.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *