Të paktën tetë refugjatë u mbytën pasi një varkë që i transportonte u fundos në brigjet turke në Detin Egje, raportoi Agence France-Presse, duke cituar zyrën e një guvernatori lokal.

Shtetësia e viktimave nuk dihet ende. Zyrtarët thanë se dy persona u shpëtuan nga roja bregdetare turke dhe dy të tjerë arritën të dilnin vetë nga uji.

Varka u fundos pranë ishullit më të madh të Turqisë, i quajtur Gökçeada ose Imbros, i cili ndodhet në brigjet e provincës veriperëndimore të Çanakkales.

Turqia po pret rreth katër milionë refugjatë, kryesisht sirianë. Ankaraja arriti një marrëveshje me Bashkimin Evropian në vitin 2016 për të frenuar fluksin e refugjatëve në këmbim të disa stimujve, duke përfshirë ndihmën financiare. /vizionplus.tv

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *