Shtetet e Bashkuara kanë kufizuar udhëtimet për personelin e ambasadës së tyre në Izrael, mes frikës së një sulmi nga Irani.

Ambasada amerikane tha se personelit i ishte thënë të mos udhëtonte jashtë zonave të Jeruzalemit, Tel Avivit ose Beersheba.

Lexo edhe :

Related Posts

Irani është zotuar të hakmerret, duke fajësuar Izraelin për sulmin ndaj konsullatës së tij në Siri 11 ditë më parë, duke vrarë 13 persona.

Dy zyrtarë amerikanë kanë thënë se një sulm mund të ndodhë që të premten.

Një zyrtar i paidentifikuar tha se sulmi mund të përfshijë më shumë se 100 dronë, dhjetëra raketa lundrimi dhe ndoshta edhe raketa balistike dhe do të synojë objektivat ushtarake në Izrael.

Izraeli nuk ka marrë përgjegjësinë për sulmin e konsullatës më 1 prill, por konsiderohet gjerësisht se qëndron pas tij.

Irani mbështet Hamasin, grupin e armatosur palestinez që lufton Izraelin në Gaza, si dhe grupe të ndryshme përfaqësuese në të gjithë rajonin, duke përfshirë disa, si Hezbollahu në Liban, që shpesh kryejnë sulme kundër izraelitëve.

Të vrarët në sulmin e konsullatës përfshinin një komandant të lartë të forcave elitare të Iranit Quds në Siri dhe Liban, si dhe figura të tjera ushtarake.

Duke folur të mërkurën, presidenti i SHBA Joe Biden paralajmëroi se Irani po kërcënon të nisë një “sulm të rëndësishëm” dhe u zotua të ofrojë mbështetje “të hekurt” për Izraelin.

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu tha se qeveria e tij ishte e gatshme të përballonte çdo sfidë sigurie, duke paralajmëruar se Izraeli do të dëmtonte çdo vend që i shkaktonte dëm./vizionplus.tv

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *