Gjysme hapi fals per Francën ne takimin e fundit miqësor perpara finaleve te botërorit ne Rusi. Ne Lion gjelat nuk shkuan me shume se barazimi 1-1 përballe Shteteve te Bashkuara te Amerikës. Ne nje skeme 4-3-3 skuadra e Deshamps ashtu siç parashikohej u hodh ne sulm duke krijuar edhe rastet me te pastra. Ne dy raste gjate pjeses se pare vetëm fati u mohoi vendasve golin me shtyllat e Pogba ne minutën e 5 dhe Grizman ne te 39-en. Por ne fundin e pjesës se pare amerikanet nje nga zhgënjimet e medha per moskualifikimin ne botëror arriten te gjenin avantazhin kur pas nje gabimi te Sidibe, ishte Julian Green qe mposhti portierin Loris. Edhe pse ne nje ritem aspak te kënaqshëm, me Pogba dhe Grizman ne hije, Franca arriti te kthente gjithçka ne baraspeshe ne minutën e 77 me Mbape qe shpëtoi nderin e gjelave. Lojtari i Paris Sg kishte mundësinë te shenonte golin e dyte pak çaste me vone, gjithsesi rezultati nuk ndryshoi deri ne fund te takimit.

Ndërkohë Spanja e teknikut Lopetegui arriti te mundte vetëm ne fund Tunizinë. 1-0 ne Krasnodar stadium edhe pse me iberiket ne superioritet te qarte teknik, por pa arritur te çanin murin e ngjeshur te afrikaneve ne shumicën e kohës. Per te rrëmbyer fitoren spanjolleve ju deshën 84 minuta loje pavarësisht rasteve te shumta kur Yago Aspas shfrytëzoi mjaft mire nje pasim te Diego Costes.