Franca mundi Holandën 3-2 ne miqësoren qe do te mbahet mend ne histori per  përshëndetjen e ngrohte te rezervuar ne “Amsterdam Arena” për Johan Cruyff, e shoqëruar edhe nga një duartrokitje te gjate ne minutën e 14 per kampionin legjendar qe futbolli nuk ka për te harruar kurrë. Një pjese e pare e mbyllur ne favor te miqve, te cilët goditen dy here rrjetën me Griezman dhe Giroud. Ne pjesën e dyte tulipanët u kundërpërgjigjen me De Yong dhe Afellay, por dy minuta nga fundi skuadra e Dider Deshamp rrëmbeu fitoren fale golit te Matuidi. Ndërkohe një tjetër skuadër ne grupin e Shqipërisë ne finalet e evropianit, Zvicra, u mund me rezultatin 1-0 ne Irlande. Goli i fitores per te zotet e shtëpisë u shënua qe ne minutën e 2 nga Klark. Humbje surprize per Portugalinë qe pësoi nje rezultat 0-1 ne shtëpi nga Bullgaria. Autor i golit për miqtë Marselinjo ne minutën e 19, ndërkohe qe ne pjesën e dyte Kristiano Ronaldo gaboi nga pika e bardhe e penalltisë. Nuk mund te kishte rikthim me te mire pas skualifikimit per Luis Suarez qe ne rolin e kapitenit udhëhoqi uruguaianin ne barazimin 2-2 ndaj Brazilit ne Recife ne javën e 4-et te grupit Amerikano Jugor për kualifikueset e botërorit 2-18.  U duk se do te ishte një ndeshje shume e lehte per skuadrën e Dunges qe shënoi qe ne fillim me Duglas Costa, ndërsa ne minutën e 26 Augosto dyfishoi rezultatin. Ne minutën e 31 Cavani ngushtoi diferencën e golave, ndërsa me fillimin  e pjesës se dyte, Luis Suarez ktheu gjithçka ne baraspeshe, një rezultat qe nuk do te ndryshonte deri ne fund te takimit.