Manchester City mundi 3-1 WBA ne sfidën rikuperuese te javës se 34, duke rimarre vendin e trete ne renditjen e përgjithshme te Premier League, çka përkthehet nje vend direkt ne Champions League sezonin e ardhshëm. Ne nje ndeshje ku nuk mund te gabonin djemtë e Pep Guardioles gjeten avantazhin ne minutën e 27 me talentin Gabriel Jusus, pas nje pasimi perfekt te De Brojne. Dy minuta me vone, ishte vete futbollisti belg, i cili dyfishoi rezultatin. Edhe ne pjesën e dyte te ashtuquajturit “qytetaret”, dominuan qe ne fillim perballjen duke gjetur edhe golin e trete me Jaja Ture ne minutën e 57.

Robson Kanu shënoi golin e nderit per West Bromuic Albion tre minuta nga fundi ne rezultatin përfundimtar 3-1. Fitore edhe per Arsenal ne Emirates 2-0 ndaj Sanderland te vendit te fundit, nje rezultat qe i mban topçinjte vetëm nje pike larg Liverpulit te vendit te katërt. Pavarësisht nje skuadre qe ishte përshëndetur me Premier League kohe me pare, skuadra e Venger dështoi te zhbllokonte shifrat ne pjesën e pare, duke e mbyllur me rrjeta te paprekura.

Goli i avantazhit erdhi vetëm ne minutën e 72 te takimit me protagonist Sancezh, i cili shfrytëzoi mjaft mire nje pasim te Mesut Ozil. Ne minutën e 81 ishte përsëri kiliani qe dyfishoi shifrat pas një topi te kthyer nga portieri Pikford ne gjuajtjen e Giroud. Arsenal tashme i duhet te fitoje kundër Everton dhe te shpresoje ne nje hap fals te Liverpulit, per te prekur raundin eliminator te Champions League.