Manchester United mori një fitore shume te rëndësishme ne klasiken e javës se 22 te futbollit anglez kundër Liverpul. Skuadra e Van Gal ndëshkoi vendasit me rezultatin minimal 0 me 1 pas një ndeshje te luftuar dhe më shumë emocion. Ai që vendosi fitoren e “djajve të kuq” në transferte ishte Uejn Runi me golin e tij në minutën e 77. Liverpul pati rastet e veta për të realizuar, por gabuan shuam para portës së De Geas, sidomos braziliani Firmino që gaboi në mënyrë të pabesueshme një raste të pastër në fund të takimit. Triumfi në këtë supersfide mban në lojë ekipin e Manchester Unitet sa i takon luftës për titullin duke qenë në kuotën e 37 pikëve.

Në Itali, Juventus konfirmoi formën e shkëlqyer në këtë pjesë të sezonit, duke mundur me goleade 0 me 4 në transferte skuadrën e Udinezes. Sfida e javës së 20 të Serisë A u mbyll praktikisht që në 45 minutat e para, pasi bardhezinjte të gjithë golat i shënuan në këtë fraksion, duke e kthyer në shëtitje pjesën e mbetur të ndeshjes. Dy golave të Dibales dhe Atok të Kedirës dhe Aleks Sanmdros i japin mundësi bardhezinjve të ngjiten ne 42 pikë, duke qenë ndjekësit më të afërt të Napolit kryesues që ka 44 pikë. Reali i Madridit dhuroi spektkale në javën e 20 të kampionatit spanjoll, pasi mundi 5 me 1 Sporting Gijon. Një ndeshje gati perfekte e skuadrës së Zidan në Santiago Bernabeu sidomos në pjesën e parë ku ekipi shënoi të pestë golat ne 41 minuta. Shkëlqyen Karim Benzema dhe Kristiano Ronaldo me nga dy gola secili si dhe Garet Bejl që gjithashtu, nuk mungoi në listën e goalshënuesve. Miqtë shënuan golin e nderit në pjesën e dytë. Madrilenet ngjiten ne 43 pike, 4 më pak sesa Atletiko Madrid e vendit te parë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *