Subscribe

Pas një viti të gjatë pandemie është rikthyer në Pogradec Festvali Ballkanik i Filmit.

Për të 11 herë radhazi, ky edicion ka bërë bashkë artisëtë, kineastë si dhe producent të ndryshëm nga gjithë vendet e rajonit por jo vetëm. Filmi parë që u shfaq për publikun ishte “Liqeni im”, me regji të gjergj xhuvanit. Një homazh ky në emër të regjisorit të njohur, i cili i mbylli xhirimet pak ditë para se të ndahej nga jeta.

 

ENO MILKANI

ORGANIZATOR I FESTIVALIT BALLKANIK

 

Si cdo aktivitet ka veshtiresite e veta. Veshtiresite jane nga me te ndryshmet sepse mundohesh te sigurosh filmat, pjesmarrjen e njerezve, sponsorave.

 

Filmi Ballkanik, tashmë edhe për aktorët ka marrë përmasa të mëdha pasi përcjell emocione të forta.

 

EMA ANDREA

AKTORE 

 

Me kane bere serish nder duke me ftuar te hap festivalin. Ne kete rast emocioni eshte duke mbajtur dhe 11 vite eksperience. Pandemia ka sjelle shume deme, por vetmja e mire qe solli është se njerezit kuptuan sesa e rendesishme është arti në jetën e tyre.

 

Përgjatë pesë ditëve të ardhshme në festival do të shfaqen 40 filma, shqiptarë dhe të huaj.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *