Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan i dërgoi sërish një mesazh Greqisë. Nga Antalia ai tha se përderisa grekët nuk ngatërrohen me turqit në Egje, nuk do të ketë probleme.

 

REXHEP TAJIP ERDOGAN

PRESIDENTI TURK

 

Sapo ne prodhuam Tajfun me rreze 561 kilometra. Grekët dhanë alarmin, gazetat e tyre shkruanin me tituj se do të sulmojmë Athinën. Le ta dinë se nëse nuk ngatërrohen me ne në Egje, atëherë nuk do të ngatërrohemi as me ta.

 

Tajfun është një raketë balistike me rreze të shkurtër veprimi e cila u lançua nga Ankaraja në tetor. Ajo mund të godasë një objektiv në një distancë prej 561 kilometrash në më pak se 8 minuta.

 

Presidenti turk shtoi se grekët më shumë informohen për zhvillimet brenda ushtrisë turke sesa pwrpiqen per dialog dhe kompromis.

 

REXHEP TAJIP ERDOGAN

PRESIDENTI TURK

 

Ju shikoni gjithçka që ndodh në industrinë tonë të mbrojtjes. Ne tashmë kemi dronin luftarak Bayraktar TB2, avionin luftarak pa pilot, Kizilelma dhe së fundmi raketën balistike Tajfun.

 

Erdogan përfundoi duke thënë se çdo vend e ka zili Turqinë për zhvillimet e saj në fushën mbrojtjes.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *