Presidenti Erdogan ka dalë në një deklaratë për mediat këtë të premte, ku ka shprehur edhe njëherë trishtimin dhe dhimbjen popullit turk për jetët e humbura si pasojë e tëmetit me magnitutë 6,6 të shkallës Rihter.

 

Lideri turk u shpreh se u mobilizuan të gjitha mjetet për të shpëtuar personat që ndodhen nën rrënoja, ndërsa theksoi se kërkimet vazhdojnë në 17 ndërtesa.

 

“Me projektet e transformimit urban, ne po rinovojmë stokun tonë të ndërtesave rezistente ndaj tërmeteve. Ndërsa dhimbja e tërmeteve në Elazig dhe Malatya që ndodhën në janar ishte akoma e freskët në zemrat tona, ky lajm nga Izmiri na trishtoi thellë. Departamenti ynë i Policisë, njësitë tona shëndetësore dhe personeli tjetër i rëndësishëm publik po bëjnë punën e tyre me zemër dhe shpirt. Uroj shërim të shpejtë për ata që u plagosën. Dua të falënderoj të gjitha vendet mike që ofruan ndihmën e tyre në këtë ditë të dhimbshme”, u shpreh Erdogan.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *