Në Iran nuk ka ende asnjë shenjë nga presidenti Ebrahim Raisi dhe ministri i jashtëm Hossein Amirabdollahian.

Operacionet e kërkim-shpëtimit po vazhdojnë në kushte të vështira atmosferike dhe në errësirë për të gjetur helikopterin e rrëzuar si edhe të mbijetuar.

Lexo edhe :

Related Posts

 Helikopteri i presidentit bëri një ulje të detyruar sot për shkak të kushteve të këqija atmosferike.

Agjencitë iraniane të lajmeve thanë se arsyeja e kësaj uljeje ishte pasi ndërsa Raisi po kthehej nga një vizitë në Azerbajxhan, helikopteri po fluturonte mbi një zonë malore me mjegull të dendur.

Fillimisht, media shtetërore tha se helikopteri i presidentit u detyrua të kryente një “ulje të vështirë” pranë Jolfës, rreth 375 milje (600 km) në veriperëndim të Teheranit, por më pas e vendosi atë më në lindje pranë fshatit Uzi.

Shkaku i rrëzimit mbetet i paqartë, por fillimisht ministri i Brendshëm Ahmad Vahidi tha se ishte për shkak të “motit të keq dhe mjegullës”.

 Ekipet e kërkimit ende përpiqen të gjejnë vendin e saktë të helikopterit

Rreth 40 ekipe kërkimi kanë dalë në terren pavarësisht kushteve sfiduese të motit.

Kërkimi po bëhet nga ekipe nga toka, pasi “kushtet e motit e kanë bërë të pamundur kryerjen e kërkimeve ajrore” nëpërmjet dronëve, tha për mediat shtetërore presidenti i Shoqatës së Gjysmëhënës së Kuqe Iraniane, Pir-Hossein Koulivand.

Kanë dalë raporte kontradiktore, me disa që sugjerojnë se helikopteri është gjetur dhe të tjerë që e kanë mohuar.

 Vendet që ofrojnë ndihmë

Disa vende, duke përfshirë Irakun, Turqinë, Rusinë dhe Emiratet e Bashkuara Arabe, kanë ofruar të ndihmojnë Iranin në operacionin e tij të kërkim-shpëtimit.

Komisioni Evropian ka aktivizuar gjithashtu shërbimin e tij të hartës satelitore të reagimit të shpejtë për të ndihmuar kërkimin.

“Nëse presidenti është gjallë, media shtetërore do ta konfirmojë menjëherë”

Sky News  foli me ish-ministrin e mbrojtjes së Mbretërisë së Bashkuar Tobias Ellwood për situatën në Iran.

“Nuk është mirë kur duhet kaq shumë kohë për të marrë kontakt me atë që ka ndodhur”.

Ai shpjegon se ekipet po punojnë në kushte shumë, shumë të vështira, me reshje të dendura shiu, mungesë drite dhe mjegull të dendur që pengojnë përpjekjet e tyre.  Por ai shton se mungesa e informacionit nga media shtetërore iraniane, veçanërisht duke pasur parasysh “natyrën intensive” të politikës së vendit, ka nxitur spekulime se çfarë mund të ndodhë më pas.

“Nëse presidenti do të ishte gjallë, do ta konfirmonte menjëherë, por nëse ai ka vdekur, atëherë ata mund të vonojnë çdo njoftim për të siguruar planet e emergjencës,” thotë deputeti konservator.

“Do ta zbulojmë në kohën e duhur, por vlen të theksohet se presidenti Raisi është një njeri shumë, shumë i fuqishëm”.

“Mund të ketë pasoja të mëdha gjeopolitike për Iranin nëse presidenti shpallet i vdekur”, tha ai. 

Raisi ishte në Azerbajxhan të dielën, për të inauguruar një digë, bashkë me presidentin e Azerbajxhanit, Ilham Aliyev. Kjo digë është e treta që ndërtojnë dy vendet mbi lumin Aras. Irani ka disa helikopterë, mirëpo sanksionet ndërkombëtare e vështirësojnë ndërrimin e pjesëve të tyre.

Flota ushtarake ka pajisje që datojnë prej periudhës para Revolucionit Islamik të vitit 1979. Raisi, 63-vjeçar, është zyrtar i linjës së ashpër që paraprakisht ka udhëhequr sektorin e gjyqësorit.

Ai është i afërt me liderin suprem të Iranit, Ayatollah Ali Khamenei dhe disa analistë sugjerojnë se ai mund të zëvendësojë liderin 85-vjeçar, pas vdekjes së tij, apo heqjes dorë nga pushteti.

Raisi është sanksionuar prej Shteteve të Bashkuara për përfshirjen e tij në ekzekutimet masive të mijëra të burgosurve politikë më 1988, në fund të luftës së përgjakshme Iran-Irak. Nën udhëheqësinë e Raisit, Irani tani pasuron uranium në nivele të larta dhe shmang inspektimet ndërkombëtare./vizionplus.tv/

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *