Humbja e peste radhazi per Kosovën ne Grupin I, këtë here 1-4 nga Turqia ne “Loro Boriçi”. Skuadra e Faith Terim zhbllokoi shifrat qe ne minutën e 7 me Volkan Sen. U duke se Kosova do te reagonte mjaft mire ne kete mbrëmje kur Rrahmani ktheu gjithçka ne baraspeshe ne minutën e 22. Gjithsesi përballë nje kombëtareje pa eksperience, turqit do te kalonin përsëri ne avantazh ne minutën e 31 me Under Cengiz.

 

Edhe ne pjesën e dyte dominim total nga ana e miqve te cilët shënuan golin e trete ne minutën e 61 me Yilmaz. Tufan Ozan ne minutën e 82 gjeti per here te katërt rrjetën, ndërsa dy minuta me vone nje mbrëmje per t’u harruar Kosova mbeti me nje lojtar me pak kur Bernard Berisha doli nga loja me karton te kuq.

 

Ne renditjen përfundimtare, skuadra e Albert Bunjakit mban vendin e fundit, ndërsa vazhdon t’i gëzohet pikës se vetme te mare ne ndeshjen e pare ne Finlande. Ne sfidën me te rëndësishme te këtij grupi, Islanda iu afrua vendit te pare me pike te barabarta 13 pas fitores 1-0 ndaj liderëve te Kroacisë goli i vetëm per vendasit u shënua ne minutën e 90-te te takimit nga Manguson.

 

Fitore per dy kryesuesit e grupit ku bën pjese dhe Shqipëria, Spanja dhe Italia duke vazhduar te jene me pike te barabarta 16. Iberiket fituan 2-1 ne Shkup ndaj Maqedonisë ne nje ndeshje qe e mbyllen qe ne pjesën e pare fale golave te David Silva dhe Diego Costa.

 

Ndërkohë vendasit ngushtuan diferencën ne minutën e 66 me Ristovksi, nje rezultat qe nuk ndryshoi deri ne fund te takimit. Ne sfidën tjetër te ketij grupi Italia shpartalloi Lihtenshteinin 5-0. Vendasit e mbyllen pjesën e pare ne avantazh ten je goli fale rrjetës se Insinje per te shënuar edhe katër te tjerë ne te dytën me Beloti, Eder, Bernardeski dhe Gabiadini.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *