Me urdhër te udhëheqësit koreano-verior Kim Jong Un, është ekzekutuar nje prej figurave kryesore ne ketë vend. Behet fjale për shefin e shtabit te ushtrisë, gjeneralin Ri Yong Gil, viktima e radhës e nje serie spastrimesh mes zyrtareve te nivelit te larte. Lajmin e beri te ditur agjencia koreano-jugore e lajmeve Yonhap, sipas te cilës gjenerali është ekzekutuar ketë muaj me akuzën e korrupsionit. Shërbimet sekrete te Koresë se Jugut nuk e kane komentuar lajmin, ndërsa Koreja e Veriut rralle njofton publikisht ekzekutime te tilla. Ne vitin 2013 u ekzekutua po për korrupsion xhaxhai i Kim Jong Un, qe konsiderohej figura e dyte me e rëndësishme ne vend. Lajmi i ekzekutimit te shefit te shtabit te ushtrisë vjen ne nje kohe kur tensionet mes Phenianit, fqinjëve te tij dhe ndërkombëtareve jane shtuar, pas informacioneve per lëshimin e nje rakete me rreze te gjate veprimi te dielën e kaluar, e qe pasoi një tjetër prove bërthamore te vendit.

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *