Votuesit në Ekuador ditën e sotme i janë drejtuar qendrave të votimit për të votuar mbi një referendum të sigurisë të propozuar nga presidenti i vendit.

Vendi dikur paqësor i Amerikës së Jugut është përballur me një rritje tronditëse të dhunës. Si pasojë dy kryebashkiakë në Ekuador janë vrarë këtë javë, shkruan france24. 

Dhuna i atribuohet bandave të cilat kanë lidhje me kartelet transnacionale dhe përdorin portet për të transportuar drogë në Shtetet e Bashkuara dhe Evropë.

Rezultatet e referendumit “do të përcaktojnë kursin dhe politikën shtetërore që do të marrim për të përballuar sfidën e luftës kundër dhunës dhe krimit të organizuar”, tha Presidenti Daniel Noboa ndërsa votimi filloi në Këshillin Zgjedhor në Kuito.

Noboa shpalli në janar një gjendje të jashtëzakonshme për shkak të dhunës së bandave. Një bos i madh droge u arratis nga burgu dhe vijon të jetë ende në arrati.

Gangsterët rrëmbyen dhjetëra njerëz, përfshirë policinë dhe rojet e burgut, hapën zjarr në një studio televizive gjatë një transmetimi të drejtpërdrejtë dhe kërcënuan me ekzekutime të rastësishme në shpërthimin disaditor që shkaktoi rreth 20 vdekje.

Noboa vendosi një gjendje të jashtëzakonshme dhe vendosi ushtarë për të rimarrë kontrollin e burgjeve të vendit, të cilat ishin bërë qendra për operacionet e bandave dhe një fushë beteje e përgjakshme që ka marrë jetën e më shumë se 460 të burgosurve në tre vjet, shumë prej të cilëve iu prenë kokat ose u dogjën të gjallë .

Pavarësisht këtyre përpjekjeve, dhuna ka vazhduar, të cilën Noboa e ka marrë si “një shenjë se narkoterrorizmi dhe aleatët e tij po kërkojnë hapësira për të na terrorizuar”.

Dy kryebashkiakë janë vrarë javën e kaluar, duke i bërë pesë në një vit dhe tre në më pak se një muaj.

Që nga janari i vitit të kaluar, disa politikanë janë vrarë në Ekuador, duke përfshirë kandidatin presidencial Fernando Villavicencio, i cili u qëllua për vdekje gushtin e kaluar gjatë fushatës elektorale.

Të dielën, presidenti po kërkon mbështetjen popullore për planet e tij për të shtypur edhe më fort ata që janë përgjegjës për akte të tilla.

Qytetarëve u kërkohet të miratojnë një zgjerim të kompetencave ushtarake dhe policore, duke rritur ndjeshëm kontrollet e armëve dhe duke vendosur dënime më të ashpra për “terrorizmin” dhe trafikun e drogës.

Noboa po propozon gjithashtu ndryshimin e kushtetutës në mënyrë që ekuadorasit të kërkuar jashtë vendit për vepra të lidhura me krimin e organizuar të mund të ekstradohen.

Gati 13.6 milionë nga 17.7 milionë banorët e vendit kanë të drejtë të votojnë “Po” ose “Jo” gjatë dhjetë orëve të votimit të së dielës.

‘Fushatë e pistë’?

Shumica e pyetjeve të referendumit janë të lidhura me parandalimin e krimit, një prioritet edhe pse Ekuadori gjithashtu përballet me korrupsionin e përhapur.

Vitin e kaluar, shkalla e vrasjeve në vend u rrit në një rekord 43 për 100,000 banorë, nga vetëm gjashtë në 2018, sipas të dhënave zyrtare.

Sondazhe të tjera tregojnë se shumica e ekuadorianëve ka të ngjarë të votojnë për reformat e Noboas.

“Njerëzit po miratojnë vendimet… të marra për çështjen e sigurisë,” i tha AFP shkencëtari Santiago Basabe i Fakultetit të Shkencave Sociale të Amerikës Latine (Flacso).

Votimi po zhvillohet në të njëjtën javë kur ekuadorasit u përballën me ndërprerje të energjisë deri në 13 orë pasi thatësira la pothuajse bosh rezervuarët kryesorë hidroelektrikë.

Qeveria urdhëroi punëtorët të qëndrojnë në shtëpi për dy ditë në një përpjekje për të kursyer burimet e pakta të energjisë.

Noboa ka hedhur një pjesë të fajit mbi “sabotazhin” pa përmendur askënd në veçanti.

“Ata donin të na shkatërronin me sabotim… me një fushatë të ndyrë, madje janë përpjekur me presion ndërkombëtar të na sanksionojnë si vend… sepse janë nervozë,” tha Noboa përpara referendumit të së dielës./vizionplus.tv

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *