Një infermiere në Greqi ka pësuar paralizë pasi ka marrë dozën e dytë të vaksinës Pfizer.

 

Mediat vendase bëjnë me dije se 42-vjeçarja pasi bëri injeksionin, pati temperaturë të lartë dhe paralizë në këmbë.

 

Ajo nuk vuante nga sëmundje të tjera  të cilat mund të shkaktonin këtë reaksion, raporton Vizion Plus.

 

Sindikata e infermierëve greke deklaroi se ky është rasti i vetëm i regjistruar për vaksinën e Pfizer me pasoja kaq të rënda, ndërkohë që  infermierja tani është në gjendje të stabilizuar.

 

Mjekët thane se 20% e të vaksinuarve mund të shfaqin simptoma të lehta pas vaksinës, që përfshijnë edhe mpirje të trupit.

 

Ndërkohë një ditë më parë në shtetet e bashkuara të amerikës u raportuan 36 raste të cilat dyshohet se shfaqen një sëmundje të re në gjak pas marrjes së vaksinës.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *