E fundit për nga fqinjët e Moskës në BE, Finlanda do të mbyllë të premten kufijtë e saj për turistët rus.

 

Polonia, Estonia, Letonia dhe Lituania ndaluan kalimin për turistët rusë në fillim të këtij muaji.

 

Megjithatë rusët do të lejohen të vizitojnë familjen ose për punë dhe studime në Finlandë, tha ministri i Jashtëm.

 

Vendimi vjen pasi numri i rusëve që mbërrinin në kufi u rrit pas një thirrjeje prej 300,000 rezervistësh ushtarakë nga Presidenti Vladimir Putin.

 

Finlanda – e cila ndan një kufi 1,300 km (800 milje) me Rusinë do të kërkojë vizë për të gjithë ata që përpiqen të kalojnë kufirin pas mobilizimit të pjesshëm.

 

“Vendimi synon të parandalojë plotësisht situatën aktuale të turizmit rus në Finlandë dhe tranzitin e lidhur përmes Finlandës,” tha ai.

 

Masa hyn në fuqi në mesnatë dhe gjithashtu ndalon rusët me viza turistike Shengen të hyjnë në vend.

 

Ministri finlandez tha se fluksi i rusëve shihej si një rrezik i marrëdhënieve ndërkombëtare të Finlandës.

 

Në fillim të këtij muaji, Bashkimi Evropian vendosi gjithashtu ta bëjë më të shtrenjtë dhe më të vështirë për qytetarët rusë marrjen e vizave duke pezulluar një marrëveshje vizash midis BE-së dhe Rusisë.

 

Më shumë se një milion rusë kanë udhëtuar në vendet e BE-së që nga pushtimi i Ukrainës në shkurt.

 

Në një lëvizje të veçantë, katër vende të BE-së që kufizojnë Rusinë – Polonia, Estonia, Letonia dhe Lituania – vendosën kufizime të reja dhe filluan të largojnë turistët rusë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *