Të puthësh dikë që dashuron ka shumë përfitime shëndetësore. Për shembull, ju mund të mos jeni në humor për ta puthur partnerin kur keni dhimbje koke, por kjo është pikërisht ajo që mund t’ju ndihmojë ta hiqni qafe atë!

Arteriet tuaja mund të jenë më të shëndetshme

Një studim zbuloi se njerëzit që putheshin më shpesh kishin nivele më të ulëta të kolesterolit. Kur jeni duke u puthur, trupi fillon të prodhojë më shumë oksitocinë. Ky hormon ndihmon në lehtësimin e stresit dhe ankthit, që mund të kontribuojë në nivele të larta të kolesterolit. Puthja mund të ndihmojë gjithashtu në uljen e presionit të gjakut.

Reagimi juaj alergjik mund të bëhet më pak intensiv.

Puthja ul stresin dhe ju mbush me emocione pozitive, të cilat mund të ndihmojnë në uljen e alergjive. Sidoqoftë, duhet të keni parasysh se nëse partneri juaj ha diçka që ju jeni alergjik, mund të shkaktojë një reaksion alergjik tek ju.

Fytyra juaj mund të duket më e re.

Shumë muskuj të fytyrës përfshihen kur jeni duke u puthur, kështu që tonifikon fytyrën tuaj si një stërvitje e vërtetë. Në minutë, mund të digjni deri në 26 kalori. Dhe për shkak se puthja rrit qarkullimin e gjakut në fytyrë, kjo mund të stimulojë prodhimin e kolagjenit dhe elastinës, të cilat mund të ndihmojnë që fytyra të duket më e re.

Dhimbja e kokës ose ngërçet mund të bëhen më të lehta.

Nëse keni dhimbje koke ose ngërçe menstruale, mund të jetë ide e mirë të përpiqeni ta lehtësoni atë duke u puthur. Puthja zgjeron enët e gjakut dhe ul presionin e gjakut, kështu që mund të ndihmojë në zvogëlimin e dhimbjes.

Dhëmbët qëndrojnë më të shëndetshëm.

Puthja rrit prodhimin e pështymës, e cila mund të mbrojë dhëmbët nga bakteret e dëmshme dhe të parandalojë prishjen e tyre. Disa ekspertë thonë gjithashtu se jonet minerale në pështymë mund të ndihmojnë edhe në riparimin e lezioneve të vogla në smaltin e dhëmbëve. Sidoqoftë, higjiena juaj e gojës dhe ajo e partnerit është shumë e rëndësishme, sepse mund të shkaktohen edhe baktere që mund të transferohen kur jeni duke u puthur.

Ju mund të humbni peshë.

Puthja gjithashtu bën që trupi të prodhojë më shumë dopaminë. Nëse nuk ka mjaftueshëm nga ky hormon në trupin tuaj, mund të keni më shumë dëshirë për ushqim, që zakonisht do të thotë se mund të dëshironi të hani diçka jo të shëndetshme dhe me shumë kalori. Dhe edhe pasi ta keni ngrënë, mund të mos jeni plotësisht të kënaqur. Nivele më të larta të dopaminës mund të kontrollojnë oreksin tuaj dhe të ndihmojnë në parandalimin e shtimit të peshës.

Ju mund të ndjeheni më pak të përgjumur.

Dopamina gjithashtu ndikon në nivelet tuaja të energjisë. Nëse nivelet e dopaminës janë të ulëta, mund të ndjeheni më të lodhur dhe keni nevojë për më shumë gjumë se zakonisht. Kjo është arsyeja pse puthja mund të rrisë zgjimin e trupit tuaj.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *